×
Zamawiaj bezpiecznie ON-LINE z domu a my błyskawicznie zrealizujemy Twoje zamówienie!
Witamy w sklepie HappyTime
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu
Ostatnie Artykuły
Ostatnie komentarze
Bez komentarzy

Jak działa zegarek mechaniczny?

Dodany dnia2 miesięcy temu
Ulubione0

Zegarek mechaniczny to jeden z najczęściej wybieranych modeli na rynku. Nie każdy jego użytkownik jednak wie, jak działa i z jakich elementów jest zbudowany. Czasomierz, którego nie trzeba nakręcać? Jak to jest zrobione? Zegarek mechaniczny skrywa w swoim wnętrzu wiele niespodzianek. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy mechaniczne zegarki nieco bliżej.

Mechaniczny zegarek - sposób działania

Mechanizm mechaniczny wykorzystuje jako regulator chodu wahadło lub balans. Energia do napędu regulatora jest przekazywana za pomocą wychwytu. Jego działanie oparte jest na energii zmagazynowanej w napędzie, która następnie zmagazynowana jest na ruchu obrotowym i poprzez przekładnie, a także wychwyt przekazywana jest do regulatora. Zarówno zegarki męskie jak i damskie wykorzystują więc energię powstałą na skutek samoczynnego rozprężania wcześniej ręcznie lub automatycznie skręconej sprężyny napędowej.

Zegar mechaniczny - budowa

Budowa zegarka mechanicznego interesuje wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem tak zasilanego czasomierza. To ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przez zdecydowaniem się na wybrany model, gdyż o ten typ czasomierzy należy w odpowiedni sposób dbać. Zapomnienie o odpowiedniej obsłudze zegarka mechanicznego może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.
Zegarek mechaniczny zbudowany jest z następujących podzespołów:
    1.    naciąg,

    2.    napęd,

    3.    przekładnia napędu,

    4.    przekładnia chodu,

    5.    wychwyt,

    6.    regulator.

Zegarek mechaniczny zbudowany jest z precyzyjnych części, które zostały dokładnie i ostrożnie połączone przez doświadczonego rzemieślnika. Zegarek mechaniczny nakręcany jest ręcznie poprzez pokręcanie koronką. Mechanizm tego typu jest sercem każdego czasomierza. Zapas energii, która skumulowana jest w sprężynie napędowej jest wystarczająca do napędzania mechanizmu zegarka przez ok. 46 godzin. Po jej wyczerpaniu zegarek zatrzyma się bez względu na to czy zegarek jest noszony na ręku czy nie.

zegarek mechaniczny - jak działa
Coraz chętniej wybierany jest mechanizm mechaniczny. Zegarek tego typu często określany jest jako czasomierz z duszą, gdyż do jego prawidłowej pracy potrzebne jest działanie ze strony człowieka.

Zegarki automatyczne - zasada działania

Nie sposób zaprzeczyć stwierdzeniu, że coraz więcej osób wybiera zegarek automatyczny. Jak działa taki typ czasomierza? Modele te określane są także jako zegarki mechaniczne samonakręcające się. Różnią się one od tych opisywanych wyżej tym, że nie jest wymagane nakręcanie ich poprzez koronkę. Zegarek nakręca się sam poprzez noszenie. Rotor wewnątrz mechanizmu obraca się bezwładnościowo, nakręcając go poprzez koronkę, dlatego dopóki będzie on noszony na ręce, będzie wciąż działał.
Jak więc widać, budowa zegarka automatycznego sprawia, że aby pracował on prawidłowo, nie może leżeć w pudełku przez dłuższy czas. Zdejmowanie zegarka na noc nie powinno być problemem, gdyż modele tego typu mają rezerwę chodu, dzięki której działają prawidłowo przez kolejne kilkadziesiąt godzin po zdjęciu ich z ręki. Jeśli natomiast kupujemy zegarek z mechanizmem automatycznym, a nie planujemy nosić go na co dzień, a jedynie zakładać na specjalne okazje, konieczne należy zakupić razem z zegarkiem także rotomat. To urządzenie, które imituje ruchy ręki, dzięki czemu zegarek nie znajduje się w jednym miejscu. Zapobiega to zapieczeniu się smarów i w efekcie uszkodzeniu czasomierza. Rotomaty zazwyczaj posiadają kilka trybów rotacji, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku zegarków różnych producentów. Poza pełnieniem wspomnianej funkcji, są one także doskonałym sposobem na wyeksponowanie zegarka, w momencie gdy go nie nosimy. Występują w wielu różnych stylach i prezentują się naprawdę ciekawie.

Właściwości zegarków mechanicznych

Powszechnie uznaje się, że zegarki mechaniczne mają duszę, której brakuje innym modelom. Wśród głównych ich właściwości wymienia się:
    1.    zegarki mechaniczne nie używają baterii,

    2.    wszystkie części zegarka zostały stworzone z naturalnych materiałów,

    3.    odporne na zniszczenia, pracujący nieprzerwanie wraz z ruchem człowieka.

Wybierając zegarek mechaniczny warto wiedzieć jak jest zbudowany.

budowa zegarka mechanicznego
Mechanizm zegara mechanicznego wymaga nakręcania co około 46 godzin.

Zegar mechaniczny - na co należy zwrócić uwagę podczas jego użytkowania?

Mechanizm zegara mechanicznego sprawia, że czasomierze tego typu wymagają specjalnej uwagi. Ważne, aby zapoznać się dokładnie z instrukcją i wytycznymi od producenta, które wyjaśnią nam dokładne zasady użytkowania zegarka. Należy pamiętać także o regularnych przeglądach u zegarmistrza co około 3-5 lat. Specjalista sprawdzi, czy czasomierz działa prawidłowo i wykona jego konserwację.
O czym jeszcze warto pamiętać? W przypadku zegarków z mechanizmem automatycznym konieczne jest regularne noszenie zegarka na nadgarstku lub zakup wspomnianego już rotomatu. Wynika to z tego, że w czasomierzu znajduje się smar, który potrzebuje ruchu, aby nie zaschnąć. Jeśli do tego dojdzie, mechanizm może się uszkodzić, co może wiązać się z kosztowną naprawą.

Zegarki mechaniczne - dla kobiet i dla mężczyzn?

Wiele osób zastanawia się, czy czasomierze mechaniczne występują zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Odpowiadamy: oczywiście, że tak! Zegarki damskie mechaniczne cieszą się dużą popularnością wśród pań. Podobnie jak czasomierze mechaniczne automatyczne lub manualne przeznaczone dla panów, także i te w wersji damskiej występują w wielu stylach, dzięki czemu każda kobieta, której zależy na zegarku z duszą, znajdzie model dla siebie.

Kiedy zegarek mechaniczny jest dobrym wyborem?

Kwestia zakupu zegarka mechanicznego powinna być odpowiednio przemyślana, ponieważ zdecydowanie nie jest to zegarek dla każdego. Wynika to z faktu, że o czasomierz tego typu, zarówno mechaniczny, jak i automatyczny, trzeba w odpowiedni sposób dbać. Nie jest to zegarek, który zakłada się na nadgarstek od czasu do czasu i w momentach, gdy nie jest noszony, zapomina o jego istnieniu. Jeśli planujemy nosić zegarek przez cały czas bez przerwy model z mechanizmem automatycznym może okazać się strzałem w dziesiątkę. Natomiast jeśli nie lubimy nosić zegarka codziennie, a zakładamy go raczej na specjalne okazje, konieczne będzie korzystanie z rotomatu przy czasomierzu automatycznym lub nakręcanie go regularnie w przypadku wersji mechanicznej.
Zegarek mechaniczny okazuje się nie być najlepszym wyborem? Nic straconego! Na rynku dostępna jest szeroka oferta czasomierzy zasilanych na baterie z mechanizmem kwarcowym, które poza stylowym wyglądem, wyróżniają się wysoką precyzją działania.

Powiązane artykuły
Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

?action=noscript&dt=9&cid=1652

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się