
Co to jest chronograf w zegarku
2 miesięcy temu
Do czego potrzebny jest rotomat?
2 miesięcy temu
Zegarek to dodatek, który coraz częściej towarzyszy nam niemal codziennie. Dlatego popularnością cieszą się modele, które można komfortowo nosić w różnych warunkach, nie martwiąc się o uszkodzenie czasomierza. Jednym z kryteriów, któremu warto przyjrzeć się bliżej jest wodoszczelność zegarka, gdyż to od niej zależy, w jakich sytuacjach będzie możliwe korzystanie z tego dodatku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ją sprawdzić i na co tak naprawdę ma wpływ i jak dbać o taki czasomierz.
Wodoszczelność w zegarkach to niezwykle istotny parametr, który decyduje, jaki kontakt z wodą jest dla nich w pełni bezpieczny, a jaki może skutkować ich uszkodzeniem. Od niej zależy, czy z zegarkiem na nadgarstku będziesz mógł pływać, nurkować czy wyłącznie narazić go na drobne zachlapania podczas mycia rąk lub przelotnych opadów deszczu.
Dziś większość markowych modeli posiada określoną klasę wodoszczelności, jednak nie oznacza to, że każdy zegarek jest wodoodporny. Może to być mylące, jednak podczas oceny tego parametru czasomierza należy brać pod uwagę jej wartość, a nie tylko występowanie.
Jeśli będziesz korzystał z posiadanego modelu, nie biorąc pod uwagę tej ważnej cechy, jaką jest wodoszczelność zegarka, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenia mechanizmu. Czasomierz, do którego dostanie się woda, może ulec korozji i przestać prawidłowo pracować. Dodatkowo korzystanie z zegarka niezgodne z zaleceniami producenta może skutkować brakiem wsparcia gwarancyjnego, gdyż taka wada zostanie uznana na uszkodzenie mechaniczne.
Zegarki o wodoszczelności 20 ATM to nie tylko modele sportowe. Spójrz tylko na elegancki model marki BULOVA na złotej bransolecie. Znajdziesz go na: https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/bulova/zegarek-bulova-97a174.html.
Wodoszczelność zegarka określana jest za pomocą konkretnej wartości oraz symbolu ATM, oznaczającego liczbę atmosfer. Możesz spotkać się ze skrótem M, czyli podanie klasy wodoszczelności w postaci metrów – dziś jest to zdecydowanie rzadziej wykorzystywane. Jeśli jednak masz taki model czasomierza, wystarczy, że podzielisz wartość wyrażoną w metrach przez 10, aby otrzymać ATM.
Klasa wodoszczelności najczęściej znajduje się na dekielku zegarka i to tam możesz zacząć jej poszukiwania. Niektórzy producenci decydują się na umieszczenie jej na cyferblacie. Informację o wartości ATM znajdziesz także w instrukcji, z której dowiesz się także na jakaś głębokość możesz zanurzać z zegarkiem.
Wodoszczelność zegarków może być opisana jako:
Wśród zegarków marki Casio znajdziesz propozycje dla nurków, np. model G-Shock GBD-H1000-7A9ER o klasie wodoszczelności 20 ATM. Dostępny jest na: https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/casio/sportowe/zegarek-casio-g-shock-gbd-h1000-7a9er.html.
Bardzo ważne jest także zrozumienie znaczenia parametrów określających wodoszczelność, o których pisaliśmy powyżej. Wiesz już, jak korzystać z czasomierza z zależności od tego, ile wynosi wodoszczelność zegarka. Jednak warto zrozumieć także, że wartość określona w metrach nie jest równoznaczna z głębokością, na jaką można się zanurzyć.
To dla wielu osób pierwsze skojarzenie, jednak w rzeczywistości to wartość określona po zanurzeniu czasomierza w wodzie, ale podczas, gdy oddziałuje na niego ciśnienie statyczne, uzyskane w warunkach laboratoryjnych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ciśnienia dynamicznego, na które mają wpływ ruchy rąk podczas schodzenia pod wodę oraz naturalnie panujące w niej warunki. Aby poznać maksymalną głębokość zalecaną przez producenta, warto zapoznać się z instrukcją obsługi.
Aby wodoszczelność zegarków mogła zostać zachowana, warto wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z takiego czasomierza. Przede wszystkim w prawie wszystkich zegarkach nie zaleca się manewrowania koronką czy korzystania z przycisków, np, do zmiany godziny czy ustawień, gdy zegarek znajduje się pod wodą. Takie zadania warto wykonać wcześniej, a zanim czasomierz zostanie zanurzony w wodzie sprawdzić, czy koronka jest dokładnie dociśnięta lub dokręcona, a szkiełko nie zostało w żaden sposób uszkodzone. Warto wyrobić sobie nawyk dokładnego oglądu zegarka przed zanurzeniem go w wodzie.
W przypadku czasomierzy wodoszczelnych bardzo duże znaczenie mają uszczelki, w które są wyposażone, gdyż to w dużej mierze od nich zależy, czy woda nie dostanie się do jego wnętrza. Dlatego należy regularnie oddawać zegarek do serwisu, który zajmie się sprawdzeniem stanu uszczelek (to naturalne, że się zużywają) i ich ewentualną wymianą. Nie czekaj, aż coś się zepsuje, aby udać się do serwisu – w tym wypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać.
Pamiętaj także o tym, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych miejsc zajmujących się przeglądem i naprawą czasomierzy. Dzięki temu zyskasz pewność, że wodoszczelność zegarka zostanie zachowana. W innym przypadku może zdarzyć się, że np. podczas wymiany baterii uszczelki nie zostaną odpowiednio umiejscowione i wnętrze czasomierza nie będą odpowiednio chronione przed wodą.
Bardzo ważnym pojęciem kontekście dbania o wodoszczelny zegarek jest szok termiczny. Czasomierz może mu ulec, gdy będzie poddany wpływowi bardzo różnych temperatur w krótkim odstępie czasu. Wejście do zimnej wody po spędzeniu kilku godzin w słońcu nie jest najlepszym pomysłem. W takiej sytuacji czasomierz może zaparować – będzie to widoczne w postaci skroplonej wody na wewnętrznej stronie szkiełka chroniącego cyferblat. Gdy dojdzie do tego, udaj się możliwie jak najszybciej do serwisu, który zajmie się tym problemem i zadba o to, aby Twój zegarek działał prawidłowo.
Wodoszczelność zegarków to bardzo ważny parametr, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie czasomierza. Dzięki temu używanie go będzie w pełni komfortowe i będziesz mógł cieszyć się korzystaniem z wybranego modelu w każdych warunkach!
Musisz się zalogować
Zaloguj sięStwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.
Zaloguj sięUtwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.
Zaloguj się