×
Zamawiaj bezpiecznie ON-LINE z domu a my błyskawicznie zrealizujemy Twoje zamówienie!
Witamy w sklepie HappyTime
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Ostatnie Artykuły

Koronka zegarka - czym jest i jaką funkcję pełni?

Dodany dnia1 Rok temu

Choć większość użytkowników zwraca uwagę na to, co znajduje się na zewnątrz czasomierzy, ich wnętrze ma również bardzo duże znaczenie. Budowa zegarka bezpośrednio wpływa na to, co może on zaoferować swoim użytkownikom. Jednym z ważnych, ale często zapominanych elementów jest koronka zegarka. Ta najmniejsza i wyglądająca niepozornie część znajdująca się na zewnątrz koperty pełni kilka funkcji i ma swoje miejsce zarówno w czasomierzach analogowych, jak i cyfrowych. Poznaj ją bliżej!

Czym jest koronka zegarka?

Zacznijmy od tego, czym jest koronka w zegarku. To pokrętło połączone z mechanizmem wałkiem naciągu, znajdujące się po prawej stronie koperty, zazwyczaj na wysokości godziny 3. Jednak zdarza się, że zostaje ona przesunięta wyżej lub niżej ze względów funkcjonalnych lub estetycznych. Kiedy prym wiodły zegarki kieszonkowe, można było obserwować ją na wysokości godziny 12.

Dziś standardowo jest umieszczana po prawej stronie, aby osoby praworęczne mogły mieć do niej łatwy dostęp. W modelach zegarków dedykowanych osobom leworęcznym koronka znajduje się analogicznie po lewej stronie.

zegarek - koronka

Zegarek może posiadać więcej niż jedną koronkę. W takiej sytuacji każda z nich służy do sterowania inną funkcją.

Warto wiedzieć, że zegarek może posiadać więcej niż jedną koronkę. Za podstawową uznawana jest ta służąca do ustawiania daty i godziny, jednak zdarza się, że czasomierze mają ich kilka i pełnią one inne zadanie. Każde pokrętło znajdujące się na boku koperty, służące do sterowania funkcjami to koronka zegarka.

Jakie funkcje pełni koronka w zegarku?

Wiele osób kojarzy, czym jest koronka zegarka tylko ze względu na jej podstawową funkcję, czyli możliwość sterowania godziną i datą. Natomiast ma ona jeszcze kilka innych zadań. Oto one!

Ustawienie daty i godziny

Jak już wspomnieliśmy, za podstawową funkcję koronki jest uznawane ustawianie godziny. Aby to zrobić, zazwyczaj należy ją delikatnie odciągnąć, ustawić wskazówki, tak aby wskazywały poprawną godzinę, i następnie wcisnąć ponownie do pozycji wyjściowej. Jeśli Twój zegarek wyposażony jest w datownik, do ustawienia daty także wykorzystywana jest koronka. Takie modele są wyposażone w koronkę o dodatkowej pozycji – najpierw ustawiana jest data, a dopiero później godzina. Wystarczy mocniej pociągnąć koronkę, aby weszła ona do tej pozycji. Koniecznie trzeba na koniec pamiętać o całkowitym wciśnięciu jej do pozycji wyjściowej, aby mechanizm zaczął ponownie pracować.

Koronka w zegarku może służyć jednak nie tylko do ustawiania daty oraz godziny. W wybranych modelach wykorzystuje się ją także do przestawiania czasu w drugiej strefie czasowej oraz sterowania alarmem. Czasomierze wyposażone w wieczny kalendarz można obsługiwać właśnie za pomocą koronki. Koronka ma więc wszechstronne zastosowanie podczas sterowania zegarkiem.

Nakręcanie zegarka

Jeśli zdecydujesz się na mechaniczny zegarek, koronka będzie pełniła w nim niezwykle ważną funkcję. W tego typu czasomierzach to właśnie ona jest wykorzystywana do nakręcania sprężyny napędowej. Ma to bezpośredni wpływ na pracę zegarka, który bez wykonywania tej czynności regularnie (zazwyczaj raz na dobę) przestałby poprawnie wskazywać godzinę.

koronka zegarka timex koronka zegarka fossil koronka zegarka citizen

Koronka może przybierać różne formy. Spójrz na te propozycje koronki: z delikatną wypustką, klasycznej, ale nieco zabudowanej i połączonej z designem koperty oraz zdobionej naturalnym kamieniem, o nietypowym położeniu. Odkryj modele: Timex TW2V02800, Fossil AM4511, Citizen EM0912-84Y.

Dodatkowe wzmocnienie wodoszczelności koperty

Pisząc o tak ważnym elemencie, jakim jest koronka zegarka, nie możemy nie wspomnieć o jej istotnym wpływie na zachowanie wskazanego przez producenta poziomu wodoszczelności zegarka. To właśnie od jej odpowiedniego uszczelnienia, a także tego, czy znajduje się ona w swojej wyjściowej pozycji (czyli najbliżej koperty), zależy to, czy to wnętrza wnętrza koperty nie dostanie się woda.

Dlatego w zegarkach o wysokim poziomie wodoszczelności oraz modelach sportowych często wykorzystywane są nie wciskane, a zakręcane koronki. W ten sposób możliwe jest zagwarantowanie najwyższego poziomu uszczelnienia. Przy pominięciu tego elementu do mechanizmu czasomierza mogłaby dostać się wilgoć lub woda, a to w efekcie doprowadziłoby do jego uszkodzenia.

Koronka zegarka chroni go nie tylko przed przedostaniem się do wnętrza wody, ale również innego rodzaju zanieczyszczeń, np. piasku czy pyłu. A to w bezpośredni sposób może przełożyć się na mniejszą awaryjność i dłuższą żywotność czasomierza. Trzeba tylko pamiętać o jej dokładnym umieszczaniu na pozycji wyjściowej.

koronka zegarka męskiego koronka zegarka diesel koronka zegarka citizen

Producenci nieustannie zaskakują nas interesującymi designami zegarków, w których koronka ma niemałe znaczenie! Przyjrzyj się bliżej tym ciekawym propozycjom czasomierzy męskich: Diesel DZ4604, Diesel DZ4552, Citizen BN0157-11X.

Element designu

Poza wszystkimi wymienionymi powyżej ważnymi funkcjami praktycznymi koronki, coraz częściej zyskuje ona jeszcze jedno bardzo istotne zadanie. Wielu producentów czyni z niej element designu zegarka, dzięki czemu ma ona zupełnie inny charakter niż klasyczne, podstawowe koronki. Staje się ozdobą, która znacząco wpływa na wygląd czasomierza.

Koronka zegarka w ozdobnym stylu może różnić się od swojego klasycznego odpowiednika kształtem lub materiałem, z którego jest wykonana. W niektórych czasomierzach można zauważyć wkomponowanie jej budowę koperty, przez to staje się ona jej spójnym elementem.

Inni producenci decydują się na koronkę ozdobioną kamieniami szlachetnymi, co podkreśla prestiż zegarka i nadaje mu oryginalnego wyglądu. Błyszczące kamienie zdecydowanie przyciągają wzrok i sprawiają, że obok takiego modelu ciężko przejść obojętnie!

Na wygląd zegarka wpływ ma nie tylko kształt i materiał, z którego wykonana jest koronka, ale także jej położenie. Niezwykle ciekawie prezentuje się kilka koronek, szczególnie jeśli znajdują się one po obu stronach koperty. Jednak intrygujący wygląd można osiągnąć także z pomocą jednej koronki, poprzez umieszczenie jej w innym miejscu niż standardowo na wysokości godziny 3.

Produkty powiązane
Zegarek CERTINA C033.234.22.088.00 Zegarek CERTINA C033.234.22.088.00 Zegarek CERTINA C033.234.22.088.00
Niedostępny
Ograniczona oferta specjalna
2 590,00 zł 3 290,00 zł
-700,00 zł
DS-8 CHRONOMETER LADY Ekskluzywny, szwajcarski zegarek damski z chronografem i datownikiem, wodoszczelny. CERTYFIKAT COSC
Zegarek FESTINA F20580/1 Zegarek FESTINA F20580/1 Zegarek FESTINA F20580/1
Niedostępny
Ograniczona oferta specjalna
774,00 zł 1 239,00 zł
-465,00 zł
SAPPHIRE SKELETON AUTOMATIC Elegancki damski automat z szafirowym szkłem.
Powiązane artykuły

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się