×
Zamawiaj bezpiecznie ON-LINE z domu a my błyskawicznie zrealizujemy Twoje zamówienie!
Witamy w sklepie HappyTime
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu
Ostatnie Artykuły
Ostatnie komentarze
Bez komentarzy

Jak ustawić zegarek? Poznaj praktyczne porady!

Dodany dnia4 Tygodni temu
Ulubione0

Wraz z rozwojem technologii wykorzystywanych w zegarkach ich ustawianie stało się bardziej wymagającym zadaniem. Wiele osób zastanawia się, jak ustawić zegarek, aby nie uszkodzić mechanizmu. Inni z kolei nawet nie wiedzą, że poważne wady czasomierzy mogą powstać podczas ich ustawiania i wykonują tę czynność bez odpowiedniego przygotowania. Warto posiąść tę wiedzę, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu (i pieniędzy straconych na naprawę!). Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, które pozwolą Ci ustawić zegarek, tak aby działał bez zarzutu. Zapraszamy do lektury!

Ustawianie zegarka - o czym musisz pamiętać?

Ustawienie godziny w zegarku nie jest trudne. Jednak wymaga chwili zastanowienia i zdobycia wiedzy, jak poprawnie ustawić czasomierz. Co należy wziąć pod uwagę? Najważniejszą kwestią, bez której ustawienie zegarka często nie jest możliwe lub kończy się uszkodzeniami, jest mechanizm zastosowany w czasomierzu. To od niego zależy, jakie czynności należy wykonać, aby zmienić godzinę czy datę. 

Każdy typ mechanizmu rządzi się swoimi prawami, przez co nie ma uniwersalnych zasad, które znajdą zastosowanie we wszystkich rodzajach czasomierzy. Warto wziąć to pod uwagę zanim koronka zegarka zostanie niepotrzebnie przekręcona wiele razy, co często może skończyć się koniecznością wizyty u zegarmistrza. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ustawić zegarki kwarcowe, mechaniczne i automatyczne!

Ustawianie zegarka kwarcowego

Zacznijmy od zegarka wyposażonego w mechanizm kwarcowy, który cieszy się ogromną popularnością ze względu na ogromną precyzję, jaką gwarantuje. Ustawia się go zdecydowanie najłatwiej w porównaniu do innych typów mechanizmów - nie mówimy tutaj o samej czynności, a raczej o ilości zasad, których należy przestrzegać. Jak nastawić zegarek kwarcowy? Konieczne będzie wykonanie kilku manewrów koronką zegarka. Należy ustawić ją w pozycji zmiany godziny, delikatnie ją wyciągając. Kolejnym krokiem jest kręcenie nią w taki sposób, aby wskazówki czasomierza przesuwały się do przodu. Po ustawieniu prawidłowej godziny, wystarczy wcisnąć koronkę do jej pierwotnej pozycji. 

Podobnie należy postępować, kiedy zegarek posiada datownik i konieczna jest zmiana daty, np. w przypadku podróży do innej strefy czasowej. Należy wyciągnąć koronkę czasomierza do pozycji zmiany daty i kręcić nią do momentu aż prezentowana data będzie odpowiednia.

Ustawienie daty i godziny w zegarku z mechanizmem kwarcowym jest możliwe również i wtedy, kiedy nie mamy dostępu do instrukcji. Wystarczy wyjąć delikatnie koronkę, ustawić ją na jednej z pozycji i kręcić nią do przodu. Nawet jeśli nie wiemy, która z pozycji pozwala na zmianę daty, a która dotyczy godziny, kręcenie koronką nie powinno negatywnie wpłynąć na mechanizm, a będzie najprostszym sposobem na ustalenie tego. 
Aby zegarek z mechanizmem kwarcowym działał prawidłowo, nie wymaga regularnego nakręcenia. Koniecznie należy pamiętać jednak o wymianie baterii. Jeśli zauważasz, że Twój zegarek pokazuje co jakiś czas niepoprawną godzinę, zamiast wielokrotnie go ustawiać, pomyśl o zmianie baterii na nową, gdyż to właśnie ona może sprawić, że czasomierz ponownie zacznie działać bez zarzutu.

Jak ustawić zegarek automatyczny i mechaniczny
Zanim przystąpisz do ustawienia zegarka mechanicznego, pamiętaj o jego nakręceniu.

Ustawianie zegarka automatycznego

Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku zegarka automatycznego. Ten rodzaj czasomierza posiada mechanizm, który samoczynnie nakręca się dzięki ruchom ręki, na której się znajduje. W przeciwieństwie do modelu mechanicznego, nie wymaga manualnego nakręcania, co jest sporym ułatwieniem dla wszystkich fanów wygody. Oba typy zegarków wymagają jednak czasami ręcznej zmiany godziny lub daty, np. w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy lub podróży. Oto instrukcja, która podpowie Ci, jak ustawić zegarek automatyczny.

Przed przejściem do ustawiania zegarka z mechanizmem automatycznym, należy zapoznać się z instrukcją, z której dowiesz się która pozycja koronki jest odpowiedzialna za zmianę czasu, a która dotyczy daty. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych pomyłek, a Twój czasomierz zachowa długowieczność. Koronka w zegarkach automatycznych ma najczęściej trzy pozycje - zazwyczaj pierwsza oznacza, że zegarek pracuje, druga pozwala ustawić datę, a trzecia godzinę (przechodzenie między pozycjami koronki wyczujesz dzięki delikatnemu kliknięciu). 

Ustawianie daty w zegarku z mechanizmem automatycznym jest naprawdę łatwym zadaniem. Należy ustawić koronkę na odpowiedniej pozycji (zazwyczaj jest to pozycja druga) i kręcić nią do momentu, kiedy na cyferblacie pojawi się pożądana data. Aby zegarek zaczął działać, konieczne jest wciśnięcie koronki na pozycję pierwszą, co uruchomi cały mechanizm na nowo.

Ustawianie zegarka mechanicznego

Mechaniczne zegarki damskie lub męskie wymagają regularnego nakręcania. Najczęściej zalecane jest wykonywanie go co 16-24 godziny. Wymaga to systematyczności od osoby noszącej czasomierz, jednak dzięki niej będzie on działał bez zarzutu, pokazując prawidłową godzinę. Zanim przejdziesz do zmiany daty lub godziny, koniecznie pamiętaj o nakręcaniu zegarka do oporu (jednak w tym momencie zatrzymaj się, aby nie doprowadzić do przekręcenia sprężyny). Nakręcony czasomierz jest gotowy do przestawiania.


Sama czynność ustawiania daty i godziny odbywa się na podobnych zasadach jak w przypadku zegarków z mechanizmem automatycznym. Należy zacząć od ustawienia koronki w odpowiedniej pozycji (zmiany daty albo godziny), a następnie kręcić nią do przodu. Zawsze pamiętaj wtedy o delikatności, aby zbyt mocnym przekręcaniem koronki nie doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Po ustawieniu pożądanej godziny i daty nie zapomnij o wciśnięciu koronki zegarka na pozycję pierwszą, która uruchomi mechanizm.

Czego należy unikać podczas nastawiania zegarków automatycznych i mechanicznych?

Ustawiając zegarki mechaniczne, zarówno te z automatycznym, jak i manualnym naciągiem, należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze, unikaj zmiany daty lub godziny między 21:00 a 3:00. Dlaczego to tak istotne? To właśnie między tymi godzinami data przeskakuje automatycznie. Jej ręczna zmiana w tym czasie w wielu przypadkach może doprowadzić poważnych i często nieodwracalnych uszkodzeń czasomierza. Po drugie, zapamiętaj, że dla mechanizmu ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara jest nienaturalny. Dlatego podczas ustawiania godziny to należy właśnie tak kręcić koronką, aby wskazówki szły do przodu. Chociaż wielu producentów w instrukcjach dołączanych do czasomierzy nie zabrania kręcenia także w przeciwną stronę, dla bezpieczeństwa i własnego spokoju ducha lepiej tego unikać.

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

?action=noscript&dt=9&cid=1652

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się