×
Zamawiaj bezpiecznie ON-LINE z domu a my błyskawicznie zrealizujemy Twoje zamówienie!
Witamy w sklepie HappyTime
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Ostatnie Artykuły

Budowa zegarka naręcznego, czyli z jakich elementów składa się zegarek

Dodany dnia2 lat temu

Budowa zegarka naręcznego to temat, który interesuje niejednego posiadacza czasomierza, ale także i osoby, które dopiero planują zainwestowanie w swój wymarzony zegarek. O ile zdobycie wiedzy na jej temat nie jest obowiązkowe przed jego zakupem, zdecydowanie warto poznać części zegarka bliżej. Pozwoli Ci to wybrać model najlepiej dopasowany do Twoich wymagań i dbać o niego w taki sposób, który sprawi, że będziesz cieszyć się nim przez długi czas. Nieważne, czy chcesz zakupić lub posiadasz zegarek Zeppelin, Casio, Timex czy Rolex – nasz poradnik jest uniwersalny. Dowiedz się, co składa się na zegarek naręczny, czytając dalej ten artykuł!

Pasek, bransoleta i zapięcie czasomierza

Elementy zegarka, które mają ogromny wpływ na jego wygląd i jednocześnie wygodę podczas jego użytkowania, to oczywiście paski i bransolety. Wybierając czasomierz na bransolecie, możesz zdecydować się na różne style – od masywnych, ciężkich metalowych, aż po delikatniejsze w stylu mesh. Pamiętaj, że wybierając zegarek na bransolecie, nie musisz przejmować się, że jej rozmiar nie jest idealnie dopasowany do Twojego nadgarstka, i w efekcie jest nieco za luźny. Możesz łatwo zmniejszyć bransoletę samodzielnie lub powierzyć to zadanie zegarmistrzowi.
Jeśli preferujesz zegarki na pasku, z pewnością pozytywnie zaskoczy Cię różnorodność dostępnych opcji. Paski skórzane to doskonała jakość i wygoda użytkowania, te w wersji z tworzywa sztucznego, np. gumowe, są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne, a materiałowe prezentują się bardzo interesująco. Każdy z nich występuje w wielu różnych wzorach, stylach i kolorach, dzięki czemu znalezienie zegarka dla siebie jest łatwym zadaniem.
Rodzaj zapięcia różni się, w zależności od tego, czy zdecydujesz się na pasek czy na bransoletę. W przypadku tego pierwszego najczęściej możesz spotkać się z prostym zapięciem na sprzączkę. Przy bransoletach zazwyczaj pojawiają się zapięcia motylkowe, które są bardzo łatwe w użytkowaniu. Korzystanie z nich polega na odciągnięciu fragmentu zamka, co tworzy przestrzeń do powiększenia bransolety, i zdjęciu zegarka z nadgarstka. Zapięcie czasomierza odbywa się w odwrotny sposób, zapięcie zostaje zamknięte.


Zegarek męski Festina F16234/F na srebrnej bransolecie
Wybierając np. zegarek Festina, możesz zdecydować się na model z prostokątną lub okrągłą tarczą.
Źródło zdjęcia: https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/festina/zegarek_festina_f16234_f.html

Tarcza i koperta czasomierza

Jaka jest różnica między tarczą a kopertą zegarka? Tarcze zegarków naręcznych inaczej określane są mianem cyferblatów. To na nich znajdują się wskazówki, indeksy, czyli oznaczenia godzin, i totalizatory (w przypadku zegarków z funkcją chronografu). Kopertę natomiast można określić jako ochronę tarczy, gdyż to właśnie w niej jest ona osadzona. Jednym z elementów koperty jest dekielek, znajdujący się na spodzie zegarka.

Szkiełko i dekiel zegarka

Szkiełko w zegarku posiada bardzo ważną funkcję – chroni cyferblat przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest przezroczyste, dzięki czemu z łatwością możesz odczytać aktualną godzinę czy datę. Popularne są szkiełka mineralne, jednak wyższą jakością odznaczają się te w wersji szafirowej. Są bardziej wytrzymałe i mniej się rysują.
Dekiel znajduje się na spodzie zegarka i również pełni funkcję ochronną, ale jego zadaniem, w przeciwieństwie do szkiełka, jest chronienie mechanizmu. Zazwyczaj jest dopasowany kolorystycznie do koperty. Często na dekielkach umieszczane są informacje o producencie i modelu czasomierza, jednak możesz także zdecydować się na spersonalizowany grawer, który jest świetnym dodatkiem do zegarków wręczanych jako prezenty.

Koronka zegarka

Koronka w zegarku to pokrętło, które znajduje się zazwyczaj po prawej stronie koperty na wysokości godziny 3. Do czego jest używana? Przede wszystkim do zmiany godziny czy ustawienia datownika. Dodatkowo to właśnie za pomocą koronki nakręcane są zegarki mechaniczne z naciągiem manualnym, o których więcej piszemy w dalszej części tekstu.
Producenci czasomierzy coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób leworęcznych i tworzą zegarki z koronką znajdującą się po lewej stronie. Pozwala im to nosić zegarek na prawej ręce i w łatwy sposób korzystać z koronki.

Zegarek Daniel Wellington - elementy zegarka naręcznego
Paski zegarków mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, np. naturalnej skóry czy tworzywa sztucznego.

Środek zegarka, czyli mechanizm

Wnętrze zostawiliśmy na koniec, gdyż jest to zdecydowanie najbardziej skomplikowany element zegarka, chociaż zazwyczaj go nie widać (chyba że zdecydujesz się na model open heart). Nie powinno to jednak zupełnie dziwić – to właśnie w mechanizmie znajduje się serce czasomierza i to ono odpowiada za jego prawidłowe i precyzyjne działanie. Praca zegarka może opierać się jednak na różnych rodzajach mechanizmów – od kwarcowego, przez automatyczny, aż po mechaniczny. Warto poznać te typy czasomierzy bliżej, gdyż o każdy z nich należy dbać w zupełnie inny sposób. A poznanie tych zasad i wdrożenie ich w życie sprawi, że zegarek będzie zdobił Twój nadgarstek przez bardzo długi czas.

Mechanizm kwarcowy

Mechanizm kwarcowy opiera swoje działanie na krysztale kwarcu, który jest w nim umieszczony. Jego drgania są liczone przez układ cyfrowy, a w efekcie widzimy na cyferblacie poruszające się wskazówki prezentujące aktualną godzinę. Zegarki kwarcowe to po prostu popularne modele na baterie. Dbanie o nie powinno obejmować regularną wymianę baterii na nową oraz wizytę na przeglądzie u zegarmistrza raz na kilka lat.

Mechanizm mechaniczny

Zegarki mechaniczne są bardziej zaawansowane od kwarcowych, często nazywane są czasomierzami z duszą, co ma odwzorowanie w ich cenie. W skład tego typu mechanizmu wchodzi wiele elementów, np. sprężyna napędowa, wychwyt czy koło balansowe. Wyjaśniając w jaki sposób działa czasomierz mechaniczny, szczególnie przyda się nam to pierwsze pojęcie. Sprężyna napędowa jest naciągana dzięki regularnemu nakręceniu zegarka koronką co 24-48 godzin. W efekcie wygenerowana energia jest przekazywana do regulatora, a zegarek pracuje.

Mechanizm automatyczny

Czasomierze z mechanizmem automatycznym należą do rodziny mechanicznych, gdyż ich działanie także opiera się na naciągu – jednak w tym przypadku nie jest on manualny, a, jak sugeruje nazwa, właśnie automatyczny. Aby zegarek działał, konieczne jest noszenie go na nadgarstku, gdyż jest nakręcany dzięki ruchom ręki, na której się znajduje. Odpowiada za to wahnik, którego zadaniem jest naciąganie sprężyny czasomierza. Jeśli więc nie planujesz regularnego noszenia zegarka, zdecyduj się na model kwarcowy lub zakup rotomatu – urządzenia, które imituje ruchy ręki.

Powiązane artykuły

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się