×
Zamawiaj bezpiecznie ON-LINE z domu a my błyskawicznie zrealizujemy Twoje zamówienie!
Witamy w sklepie HappyTime
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Ostatnie Artykuły

Ile kosztuje dobry zegarek i od czego zależy jego cena?

Dodany dnia11 miesięcy temu

Chęć zakupu zegarka to jedno. Po podjęciu tej decyzji pozostaje kolejna, jeszcze ważniejsza. Na jaki model się zdecydować? Przeglądanie katalogów sklepów internetowych rodzi kolejne pytanie – ile kosztuje zegarek? A bogactwo różnorodnych modeli choć powinno cieszyć, w takiej sytuacji często powoduje jeszcze większe trudności z wyborem. Dlatego podpowiadamy, od czego zależy cena zegarka i ile powinien kosztować dobry model, abyś łatwo znalazł najlepszy czasomierz dla siebie!

Ile kosztuje dobry zegarek?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli tego, ile kosztuje dobry zegarek. Kluczowe jest tutaj słowo „dobry”, gdyż nie da się ukryć, że dla każdej osoby planującej zakup czasomierza, będzie miało ono inne znaczenie. Nie ma jednego zegarka, który pasowałby wszystkim, gdyż każdy z nas ma inne preferencje, odmienny styl ubioru, a do tego indywidualną motywację do noszenia czasomierza. Dla konesera zegarków, dla którego kolekcjonowanie tych wyjątkowych dodatków jest ulubionym hobby, cena, jaką jest gotowy zapłacić za wymarzony model, będzie wysoka – może zaczynać się od kilku tysięcy. Ta osoba za dobry czasomierz uzna model, który spełnia określone wymagania.

Jednak nie każdy z nas potrzebuje tak zaawansowanego zegarka, szczególnie jeśli ma być to model służący wyłącznie do sprawdzania godziny. Dlatego teraz na pewno widzisz, że ustalenie wspólnych widełek cenowych dla wszystkich jest po prostu niemożliwe. Jednak nie znaczy to, że nie da się podać żadnej kwoty. Można przyjąć, że dobry zegarek kosztuje co najmniej kilkaset złotych – jego cena zaczyna się zazwyczaj od 500 zł, a górny próg cenowy… nie istnieje.

Zegarek za taką kwotę będzie posiadał najważniejsze podstawowe elementy na dobrym poziomie, które powinny umożliwić Ci bezawaryjne korzystanie z niego przez długi czas. Jednak jeśli zależy Ci na dodatkowych funkcjach, musisz liczyć się z faktem, że kilkaset złotych to jedynie kwota wyjściowa. Każda kolejna funkcja czy lepszej jakości część będzie podwyższać wartość czasomierza i trzeba będzie zapłacić za niego wyższą kwotę.

Pomyśl o tym tak jak o sprzętach elektronicznych. Niektórzy wybierają te w mniej zaawansowanej wersji, gdyż doskonale wpisują się one w ich potrzeby. Są jednak i tacy, którzy stawiają na urządzenia dające wiele różnorodnych możliwości. Im będzie ich więcej, tym cena takiego sprzętu wzrośnie – w końcu często mają one wpływ na to, jak całe urządzenie jest zbudowane. Komponenty, czas pracy poświęcony na stworzenie projektu i potem samego sprzętu, a także doświadczenie producenta to wszystko elementy, które mają wpływ nie tylko na cenę produktów elektronicznych, ale jednocześnie także na to, ile kosztuje zegarek.

Ile kosztuje zegarek? Od czego zależy jego cena?

Wiesz już, że nie ma jednej definicji dobrego zegarka i tego, ile powinien kosztować. Jednak, aby znaleźć swój ideał, powinieneś wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu. To właśnie te wymienione niżej elementy mają najbardziej znaczący wpływ na to, ile zapłacisz za wybrany model.

Mechanizm

To, ile kosztują zegarki, jest ściśle powiązane z tym, w jaki mechanizm są wyposażone. Do najczęściej wykorzystywanych należą trzy rodzaje: kwarcowe, mechaniczne i automatyczne, choć rosnącą popularnością cieszą się także solarne, które pozwalają przedłużyć standardową długość pracy czasomierza. Która opcja jest najtańsza i tym samym to ją można zdecydowanie najczęściej spotkać w czasomierzach? Jest nią mechanizm kwarcowy, a zegarki wyposażone w niego działają dzięki baterii.

Mechanizm kwarcowy posiada w swoim wnętrzu kryształ kwarcu, który poddawany jest regularnym drganiom. Ich efekty widać na tarczy pod postacią poruszających się wskazówek i prawidłowo wskazywanej godziny. Pomimo niższej ceny od zegarków automatycznych i mechanicznych, modele kwarcowe są doceniane za precyzję pracy i zdecydowanie jest to jedna z ich największych zalet. Inną korzyścią przemawiającą za wyborem takiego czasomierza jest to, że jest on mało wymagającym dodatkiem. Wystarczy wymienić w nim baterię raz na 2-3 lata i co kilka lat wybrać się na rutynowy przegląd u zegarmistrza, który sprawdzi, czy w czasomierzu nie rozwija się jakaś nie dająca jeszcze objawów usterka.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zegarków mechanicznych. Dzielą się one na dwie grupy – z ręcznym lub automatycznym naciągiem (wspomniane wcześniej czasomierze automatyczne). Oba rodzaje są chętnie wybierane przez koneserów zegarków i często określane jako czasomierze z duszą. Do pracy wymagają udziału ze strony człowieka, co znacząco odróżnia je od modeli kwarcowych. Zegarki mechaniczne należy średnio raz dziennie nakręcać za pomocą koronki, a automatyczne nosić, ponieważ działają one dzięki pozostawaniu w ruchu.

ile kosztuje zegarek delbana  ile kosztuje zegarek marki atlantic  ile kosztuje zegarek seiko

Zegarki automatyczne cieszą się dużą popularnością. Znajdziesz je wśród propozycji różnych marek. Spójrz tylko na modele: Delbana 41603.722.6.034, Atlantic 55861.42.23, Seiko 5 SNKK27K1.

Nie są to modele, które można rzucić w kąt, a następnie zapomnieć o nich na tygodnie czy, co gorsza, miesiące. Zdarza się, że takie działanie prowadzi do trwałego uszkodzenia czasomierza. Jego mechanizm powinien pracować nieustannie, a raz zatrzymany może nie wrócić do swojego pierwotnego stanu, gdyż znajdujące się w nim smar zaschnie.

Mechanizmy mechaniczne z ręcznym i automatycznym naciągiem znacząco różnią się swoją budową od kwarcowych. Są dużo bardziej zaawansowane, a ich budowa bardziej wymagająca – dlatego nie każda marka tworzy swoje własne mechanizmy, a czasami nawet znani i doceniani producenci korzystają z tych komponentów stworzonych w innych fabrykach. Zegarki mechaniczne i automatyczne są więc droższe od kwarcowych – ich ceny zaczynają się zazwyczaj od 1000 zł, choć można znaleźć i tańsze modele z tej kategorii.

Marka

Marka to kolejny ważny czynnik mający wpływ na to, ile kosztuje zegarek. Choć przyjęło się trochę prześmiewczo mówić, że w przypadku produktów od znanych firm płaci się za logo i nic więcej, w przypadku czasomierzy zdecydowanie nie jest to zgodne z prawdą. Niektórzy producenci z branży zegarmistrzowskiej mają nawet prawie 150 lat doświadczenia. Cena zegarka zależy więc oczywiście także i od jego marki, ale w skład „logotypu” wchodzą także: doświadczenie, wykorzystywane technologie i innowacyjne rozwiązania, testy, jakość komponentów i wiele, wiele innych elementów.

ile kosztuje zegarek atlantic  ile kosztuje zegarek certina ile kosztuje zegarek citizen

Cena zegarków może przekraczać 2000 zł, jak w przypadku prezentowanych modeli, jednak modele od jednych z najbardziej docenianych producentów w branży. Poznaj czasomierze: Atlantic 53754.41.65S, Certina C033.451.16.031.00, Citizen CB5947-80E.

Swiss made – znak jakości

Szwajcarskie zegarki uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Dużą wagę przywiązuje się także do znaku Swiss made, który znacząco podnosi nie tylko prestiż, ale i jakość czasomierza. Aby marka mogła umieścić to oznaczenie na tworzonych modelach, musi spełnić kilka dość rygorystycznych wymogów. Po pierwsze, minimum 60% kosztów produkcji musi zostać poniesione na terenie Szwajcarii. Po drugie, zegarek musi posiadać szwajcarski mechanizm i być złożony w Szwajcarii. I ostatecznie, po trzecie, także na terenie tego kraju musi zostać przeprowadzona ostateczna kontrola.

Nie należy się więc dziwić, że modele ze znakiem Swiss made należą do bardzo pożądanych i są chętnie wybierane. Marki sygnujące swoje czasomierze tym oznaczeniem wyznaczają ich cenę na wyższym poziomie i jest to w pełni zrozumiałe, gdyż znak Swiss made jest swego rodzaju znakiem jakości.

Typ zegarka – smartwatch czy klasyczny model?

Nie można rozmawiać o tym, ile kosztują zegarki, bez wzięcia pod uwagę podstawowego kryterium, czyli ich typu. Ma to oczywiście związek z rosnącą popularnością smartwatchy, które kilka lat temu szturmem podbiły rynek. Dziś ich obecność na nadgarstkach kobiet i mężczyzn nikogo już nie dziwi i są chętnie wybierane zarówno do codziennych, jak i eleganckich stylizacji.

Jeśli zdecydujesz się na model o zaawansowanych funkcjach treningowych, a do tego pozwalający Ci także zadbać o siebie (np. jeden ze smartwatchy marki Garmin), musisz wiedzieć, że będzie on kosztował dużo więcej niż klasyczny model analogowy czy cyfrowy. Jednak korzyści płynące z korzystania z takiego zegarka są tutaj znaczące. Tego typu czasomierz od firmy, która specjalizuje się w dodatkach sportowych, to wydatek rzędu kilku tysięcy. Smartwatche wyposażone w mniej zaawansowane funkcje można kupić nawet za kilkaset złotych.

Wodoszczelność

Wodoszczelność znacząco wpływa na to, ile kosztuje zegarek. Markowe zegarki posiadają wodoszczelność na różnym poziomie, jednak im jest on wyższy, tym cena takiego modelu będzie rosła. Do najdroższych należą zegarki dla nurków o wodoszczelności 20 atm (200 m) lub wyższej, gdyż poza tą funkcją dają one także wiele innych dodatkowych możliwości. To modele, które sprawdzają się nawet w najbardziej wymagających warunkach. Niewątpliwie jednak także i w przypadku modeli o wodoszczelności na poziomie 10 atm (100 m) da się zaobserwować wpływ tego elementu na cenę czasomierza.

Design

Na cenę zegarka ma oczywiście wpływ także jego design, a co za tym idzie – wykorzystane do produkcji materiały. Podstawowe modele o minimalistycznym wyglądzie często będą kosztować mniej niż te bardziej interesujące, ale oczywiście nie jest to regułą, bo trzeba wziąć pod uwagę także pozostałe wpływające na cenę elementy. Jednak wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, np. szkiełka szafirowego zamiast standardowego mineralnego, podniesie kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić za czasomierz. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku masy perłowej pokrywającej tarczę, kryształków pełniących funkcję indeksów godzinowych czy kamieni szlachetnych będących ozdobą cyferblatu.

Produkcja

Choć przywykliśmy do tego, że maszyny zajmują się produkcją zegarków, na rynku spotkać można także i modele składane ręcznie. Taki sposób tworzenia czasomierzy znacząco podnosi ich cenę, gdyż są one wykonane dokładniej, z pietyzmem i uwagą oddaną każdemu szczegółowi. Dzięki temu są uznawane za bardziej prestiżowe, a każdy z nich zyskuje unikatowy charakter.

Produkty powiązane
Zegarek CITIZEN CB5920-86E Zegarek CITIZEN CB5920-86E Zegarek CITIZEN CB5920-86E
Niedostępny
Ograniczona oferta specjalna
1 979,00 zł 2 190,00 zł
-211,00 zł
PROMASTER Eco-Drive Radio Controlled Chronograph Perpetual Calendar 20ATM Sapphire Wielofunkcyjny zegarek męski z kolekcji Promaster.
Zegarek DELBANA 53601.714.6.142 Zegarek DELBANA 53601.714.6.142 Zegarek DELBANA 53601.714.6.142
Niedostępny
Oferta limitowana
1 049,00 zł 1 549,00 zł
-500,00 zł
LOCARNO SAPPHIRE RETRO GREEN CLASSIC Klasyczny i elegancki model szwajcarskiego producenta z datownikiem day-date i szafirowym szkiełkiem.
Powiązane artykuły

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się