×
Zamawiaj bezpiecznie ON-LINE z domu a my błyskawicznie zrealizujemy Twoje zamówienie!
Witamy w sklepie HappyTime
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu
Ostatnie Artykuły
Ostatnie komentarze
Bez komentarzy

Na której ręce nosi się zegarek? Podpowiadamy!

Dodany dnia1 Miesiąc temu
Ulubione0

Zarówno zegarki męskie, jak i damskie to dodatki często uznawane za doskonałe, ponieważ poza funkcjami praktycznymi mogą dodać charakteru niejednemu strojowi. Czy to czasomierz na oficjalną okazję, czy model na co dzień zakładany na nadgarstek do bardziej casualowych stylizacji – warto znać zasady, którymi należy się kierować podczas jego noszenia. Wiele osób zadaje sobie pytanie: „jak nosić zegarek?”. To właśnie na tej kwestii skupimy się w dzisiejszym artykule. Podpowiemy, na której ręce nosi się zegarek, jak te zasady wyglądają współcześnie i… czy w ogóle istnieją! Dzięki czemu ten dodatek zawsze będzie doskonale prezentował się na Twoim nadgarstku, a Ty nie będziesz musiał zastanawiać się, czy popełniasz modową wpadkę. Zapraszamy do lektury!

Na której ręce nosimy zegarek? Zacznijmy od historii…

Pytanie: „na której ręce nosić zegarek?” zastanawia bardzo wiele osób. I nic w tym dziwnego – chcemy połączyć wygodę z obowiązującymi zasadami, aby prezentować się jak najlepiej, a czasomierz stanowił dla nas funkcjonalny dodatek. Warto cofnąć się jednak do poprzedniego wieku, aby zrozumieć, skąd wynika popularne przekonanie, że ten dodatek należy do lewego nadgarstka.
Historia opowiada się za noszeniem zegarka na lewej ręce. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na obowiązujące od lat zasady savoir-vivre’u. Zgodnie z nimi do witania się używamy prawej dłoni. Zegarek na prawej ręce jest więc dodatkowym akcesorium, które może nawet delikatnie krępować ruchy. Jest to szczególnie istotne, gdy zarówno kobiety, jak i mężczyźni na specjalne okazje zakładają oficjalne stroje, których elementem jest koszula z marynarką. Ponieważ poza witaniem się, większość osób używa prawej ręki także do sięgania po coś czy wskazywania, czasomierz będzie wyłaniał się spod mankietu koszuli. Od dawna w ważnych okolicznościach jest on jednak uznawany za dodatek, który ma pełnić funkcję „tła”, a niekoniecznie zwracać na siebie uwagę. Obnoszenie się nim było uznawane za faux-pas.
Drugim powodem, dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce, jest kwestia praktyczna. Dziesięciolecia temu, w czasie I wojny światowej zaczęto wykorzystywać czasomierze naręczne. Szybko wyparły one wersje kieszonkowe, które stały się po prostu niewygodne w użytkowaniu, kiedy konieczne było szybkie sprawdzenie aktualnej godziny. Zakładanie zegarków naręcznych na lewy nadgarstek wydawało się najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Noszenie zegarka na rzadziej wykorzystywanej ręce zmniejszało szanse na jego uszkodzenie. A ponieważ był to bardzo praktyczny dodatek, bez którego ciężko było się obejść, robiono wszystko, aby korzystać z niego jak najdłużej. Za zakładaniem zegarka na lewy nadgarstek przemawiał jeszcze jeden fakt – ta ręka rzadziej była wykorzystywana do pisania, dzięki czemu czasomierz (oczywiście nieco cięższy niż dziś) nie utrudniał tej czynności.

Na której ręce zegarek jest noszony dzisiaj?

Czy aspekt historyczny powinien mieć dziś znaczenie w podejmowaniu decyzji, na którą rękę zegarek jest zakładany? Eksperci i pasjonaci zegarków nie mają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie ma także konkretnej zasady, która mówiłaby o tym, że założenie zegarka na prawą rękę, nawet w oficjalnej sytuacji, jest wpadką.
Sugerowane jest przede wszystkim wzięcie pod uwagę względów praktycznych. Nadal istotna jest zasada sprzed lat – zegarek noszony na rzadziej wykorzystywanej ręce jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo nie pojawią się na nim nieestetyczne wytarcia, które mogą negatywnie wpłynąć na to, jak czasomierz się prezentuje.
Podczas pisania czy korzystania z komputera zegarek założony na rękę, której najczęściej używamy, będzie po prostu niewygodny. A przecież powinien to być dodatek w zasadzie niewyczuwalny w czasie codziennego użytkowania, który z pewnością nie może przeszkadzać. Dlatego właśnie tak wiele osób leworęcznych zakłada czasomierz na prawą rękę, gdyż jest to zdecydowanie bardziej praktyczny wybór.

Zegarek na prawym nadgarstku - na której ręce nosić zegarek
Osoby leworęczne, które chcą nosić zegarek na prawej ręce, powinny zwrócić uwagę na modele zaprojektowane specjalnie dla nich – koronka znajduje się w nich po lewej stronie, dzięki czemu można z niej w wygodny sposób korzystać.

A co na to producenci zegarków?

Ponieważ jednak osoby leworęczne stanowią znaczną mniejszość społeczeństwa, producenci podczas tworzenia nowych modeli czasomierzy nadal koncentrują się przede wszystkim na dopasowaniu ich do osób praworęcznych, które najchętniej zakładają zegarek na lewy nadgarstek. Oznacza to, że koronka i inne elementy do ustawiania czasomierza znajdują się po prawej stronie, dzięki czemu osoby z dominującą prawą ręką mają do nich wygodny dostęp. Zupełnie odwrotnie sytuacja wygląda jednak dla leworęcznych zakładających czasomierz na prawy nadgarstek, gdyż dostęp do koronki jest wtedy nieco utrudniony. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zegarki dla leworęcznych, które pojawiają się w ofercie także tych najpopularniejszych marek, np. Casio, NIXON czy Diesel.

Na której ręce nosi się zegarek damski?

Panowie zastanawiają się, na której ręce nosi się zegarek męski, kobiety także poszukują odpowiedzi na to samo pytanie dotyczące czasomierzy dla pań. Zegarki damskie rządzą się takimi samymi zasadami jak męskie modele. Co więcej, coraz częściej w przypadku eleganckich stylizacji na oficjalne okazje zegarki dla kobiet są traktowane niczym biżuteria – chętnie wybierane są wtedy modele na stylowych bransoletach, które pięknie komponują się z pozostałą biżuterią. Oznacza to, że mają one pełnić funkcje akcesoriów, które są widoczne, a nie ukrywane, jak ma to miejsce w przypadku męskich czasomierzy schowanych pod mankietem koszuli. Tym bardziej przemawia to za noszeniem zegarka damskiego na dowolnej ręce, tak aby korzystanie z niego było jak najwygodniejsze i dobrze wyglądał z pozostałymi elementami biżuterii, np. bransoletkami.

Damski i męski zegarek – na której ręce go nosić? Ostateczne rozstrzygnięcie!

Ponieważ oficjalne zasady nie istnieją, opowiadamy się za znalezieniem jak najbardziej praktycznego rozwiązania dla siebie. Osobom leworęcznym polecamy zapoznanie się z katalogiem producentów, którzy posiadają w swojej ofercie czasomierze zaprojektowane specjalnie dla nich. Warto zdecydować się na taki model, z którego korzystanie będzie przyjemnością, a nie źródłem frustracji. Decyzję, czy zegarek znajdzie się na prawym czy lewym nadgarstku, podejmij indywidualnie, dzięki czemu Twoja wygoda będzie na pierwszym miejscu i nie będziesz chciał rozstawać się ze swoim czasomierzem!

Powiązane artykuły
Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

?action=noscript&dt=9&cid=1652

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się