×
Zamawiaj bezpiecznie ON-LINE z domu a my błyskawicznie zrealizujemy Twoje zamówienie!
Witamy w sklepie HappyTime
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu
Ostatnie Artykuły
Ostatnie komentarze
Bez komentarzy

Chronograf - co to takiego i czym się charakteryzuje?

Dodany dnia1 Miesiąc temu
Ulubione0

Zegarki, w których znajduje się chronograf, są doskonałym wyborem dla wymagających użytkowników czasomierzy. Popularność tych modeli stale rośnie i są chętnie wybierane nie tylko przez fanów stylu sportowego. Ale zacznijmy od początku i cofnijmy się do podstaw… Jeśli zastanawiasz się, co to jest chronograf, w jaki sposób działa, jakie są jego zalety i właściwie jaką rolę odgrywają te dodatkowe tarcze na zegarku – czytaj dalej! W tym artykule przybliżamy tę niezastąpioną dla wielu funkcję nieco bliżej.

Chronograf – co to jest?

Chociaż często można usłyszeć połączenie słów zegarek i chronograf, nie oznacza to, że jest to zupełnie inny model odróżniający się od klasycznych czasomierzy. Należy ten zwrot uznać raczej za skrót myślowy. Chronograf nie jest nazwą zegarka, a po prostu funkcją, która oferuje użytkownikowi czasomierza dodatkowe możliwości mierzenia czasu. Najprościej porównać ją do stopera, który odmierza czas niezwykle precyzyjnie, z dokładnością do 1/10 lub 1/100 sekundy. Różnica pomiędzy zegarkach z chronografem i bez jest widoczna przede wszystkim w mechanizmie – w przypadku modeli z tą funkcją jest on dużo bardziej skomplikowany – ale także na tarczy. Dodatkowe tarcze niewielkich rozmiarów na cyferblacie mogą wskazywać na to, że to właśnie czasomierz z funkcją chronografu. Warto się jednak upewnić, czy nie decydujesz się na imitację oryginalnego zegarka tego typu, w którym malutkie tarcze pełnią po prostu rolę dekoracji. Chronograf występuje jedynie w czasomierzach mechanicznych, właśnie ze względu na stopień zaawansowania mechanizmu.


Zegarek męski Lorus na czarnym pasku skórzanym , wyposażony w chronograf
Decydując się na zegarek Lorus Chronograph, możesz wybierać spośród modeli zarówno na pasku, jak i na bransolecie.
Źródło zdjęcia: https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/lorus/zegarek-lorus-rm335dx9.html

Zegarki z chronografem – mniej i bardziej zaawansowane modele

Małe tarcze na cyferblacie to element wyróżniający zegarki z chronografem, jednak istnieją także bardziej proste modele z tą funkcją, które mają tylko jedną niezależną wskazówkę odpowiedzialną za odmierzanie sekund. Czasomierze o dużo bardziej skomplikowanych mechanizmach to właśnie te, na których cyferblatach znajdziemy dodatkowe niewielkich rozmiarów tarcze z malutkimi wskazówkami. Jakie odstępy czasu odmierzają? Istnieje wiele kombinacji, np. sekundy, minuty i godziny czy sekundy oraz ich części setne i dziesiętne. Szeroka oferta czasomierzy z tą funkcją sprawia, że każdy z pewnością znajdzie zegarek z idealnymi totalizatorami, czyli małymi tarczami, dopasowanymi do swoich potrzeb.

Chronograf w zegarku – jak działa?

Nadal zastanawiasz się, co to jest chronograf w zegarku i jak dokładnie go obsługiwać? Czytaj dalej, bo w tej części artykułu rozwiejemy Twoje wątpliwości! Odpowiedź na pytanie „jak działa chronograf”, która umożliwi Ci wykorzystywanie możliwości zegarka w pełni, jest dość prosta.
Jeśli posiadasz wspomniany już najprostszy model tego typu czasomierza z jedną niezależną wskazówką, której zadaniem jest odmierzanie sekund, najczęściej będzie miał jeden przycisk, obsługujący stoper w zegarku. Jego wciśnięcie spowoduje uruchomienie wskazówki, natomiast ponowne naciśnięcie sprawi, że chronograf się zatrzyma i zostanie wyzerowany. Proste, prawda? Nieco inaczej wygląda obsługa zegarków z kilkoma totalizatorami, gdyż są one wyposażone nie w jeden, a w dwa przyciski do obsługi chronografu. Zazwyczaj umieszczone są one na wysokości godziny 2 i 4. Górny przycisk rozpoczyna odmierzanie czasu, który w przypadku kilku małych tarcz pojawia się na nich stopniowo (po upływie 60 sekund, przesuwa się wskazówka minutowa itd.). Z kolei dolny odpowiada za zatrzymanie działania chronografu i wyzerowanie otrzymanych wartości. Co ważne, aby ponownie uruchomić pomiar, należy nacisnąć górny przycisk, wybór dolnego w tym momencie będzie skutkować jego wyzerowaniem.


Zegarek męski Seiko SUR271P1 z chronografem
Wśród zegarków męskich Seiko Chronograph znajdziesz ciekawie prezentujące się modele na paskach wykonanych z materiału, np. wytrzymałego nylonu.
Źródło zdjęcia: https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/seiko/chronograph/zegarek-seiko-sur271p1.html

Do czego służy chronograf i kiedy warto się na niego zdecydować?

Wiesz już, jak działa chronograf w zegarku. Jak wspomnieliśmy, czasomierze tego typu mają bardzo skomplikowany mechanizm, chociaż z zewnątrz może nie sprawiać takiego wrażenia. Stopień zaawansowania mechanizmu ma bezpośredni wpływ na cenę tego typu zegarków – jest ona wyższa niż w przypadku modeli bez tej funkcji.
Niektórzy podziwiają zegarki z chronografem za stylowy i interesujący wygląd. To zdecydowanie ich ogromna zaleta. Jednak większość osób wybiera je ze względu na dodatkową funkcję chronografu. Sprawdza się ona wśród osób aktywnych, dla których precyzyjne odmierzanie czasu jest podstawą treningów. Jednak funkcja pomiaru czasu nie jest zarezerwowana jedynie dla sportowców, chętnie sięgają po nią także osoby pracujące na stanowiskach, w których dokładność czasu ma duże znaczenie. Tego typu zegarki doskonale sprawdzają się także po prostu w wykonywaniu codziennych czynności.

Chronograf w zegarkach w różnych stylach – czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy funkcja chronografu jest wykorzystywana jedynie w modelach zegarków w stylu sportowym. Nic bardziej mylnego! Czasomierze tego typu są dostępne w wielu stylach – od sportowych, przez klasyczne, po bardziej casualowe – i w różnych wersjach, np. na pasku ze skóry lub z tworzywa sztucznego czy na metalowej bransolecie. Wybierając zegarki tego typu, możesz zdecydować się na ofertę najbardziej znanych marek – Casio, Lorus czy nawet Seiko. Chronograf w wielu przypadkach pozytywnie wpływa na to, jak czasomierz się prezentuje, dodając mu ciekawego charakteru. Z pewnością ciężko będzie znaleźć zegarek wizytowy z chronografem – ten model powinien posiadać jak najmniej dodatków na cyferblacie, dopuszczalny jest co najwyżej datownik. Jednak jeśli wybierasz zegarek na co dzień – czy to do pracy, czy do uprawiania sportu – mnogość i różnorodność modeli czasomierzy z funkcją chronografu z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy.

Powiązane artykuły
Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

?action=noscript&dt=9&cid=1652

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się