×
Zamawiaj bezpiecznie ON-LINE z domu a my błyskawicznie zrealizujemy Twoje zamówienie!
Witamy w sklepie HappyTime
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu
Ostatnie Artykuły
Ostatnie komentarze
Bez komentarzy

Co to jest i jak działa tachymetr w zegarku?

Dodany dnia4 Tygodni temu
Ulubione0

Funkcje zegarków dostępnych obecnie na rynku potrafią pozytywnie zaskakiwać. Czynią z czasomierzy praktyczne akcesoria, w których wskazywanie czasu jest tylko jedną z funkcji.

Miłośnicy sportu i aktywności fizycznej chętnie wybierają zegarki, które posiadają tachymetr. Określany także niekiedy jako tachometr lub z języka angielskiego tachymeter, doskonale sprawdza się do mierzenia prędkości

Chcesz dowiedzieć się, jak działa tachometr w zegarku i jak z niego korzystać? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących tej popularnej funkcji.

Tachymetr – co to jest?

Tachometr w zegarku jest bardzo przydatny przede wszystkim dla osób, które lubią żyć aktywnie i chcą być świadome swoich wyników sportowych. Dlatego chętnie wybierany jest przez miłośników pływania, jazdy na rowerze czy biegania.

Pozwala jednak także na pomiar prędkości w codziennych sytuacjach, więc nie jest zarezerwowany wyłącznie dla fanów aktywności. Może stać się praktycznym dodatkiem dla każdego.

Gdzie umiejscowiony jest tachometr? Zegarek z tą funkcją posiada dodatkową podziałkę liczbową. Znajduje się ona wokół koperty, a w niektórych modelach wokół tarczy. Pozwala na pomiar prędkości na dystansie jednego kilometra lub jednej mili. Wyniki wyrażane są w kilometrach na godzinę (km/h) lub milach na godzinę (mph).

Tachometr w zegarku Hugo Boss

Zegarki z tachometrem znajdziesz w katalogu większości najpopularniejszych marek produkujących czasomierze. 

Model zegarka: https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/hugo_boss/zegarek-hugo-boss-1513816.html

Zegarek z tachometrem a chronograf – nierozłączne połączenie?

Wiele osób zastanawia się, czy tachometr może występować w zegarkach bez chronografu. Odpowiedź brzmi: nie! Te dwie funkcje są ze sobą połączone – działanie tachometru jest uzależnione od chronografu. To właśnie na pomiarze czasu przez stoper bazuje tachymetr, określając średnią prędkość poruszania sią.

Dlatego tachometr najczęściej znajduje się w czasomierzach w stylu sportowym. To właśnie one zazwyczaj posiadają praktyczny chronograf, a wielu producentów, chcąc wyposażyć je w dodatkowe funkcje, decyduje się na tachymetr.

Tachymetr – jak używać tej funkcji?

Korzystanie z tachometru jest niezwykle proste. Jak już wspomnieliśmy jego praca opiera się na pomiarze czasu przez chronograf. Dlatego jeśli decydujesz się na zegarek z funkcją pomiaru czasu, zawsze będzie posiadał on także precyzyjny stoper.

Przed rozpoczęciem pomiaru powinieneś upewnić się, że wskazówka sekundowa chronografu jest na godzinie 12. W celu rozpoczęcia pomiaru na odcinku 1000 m należy uruchomić chronograf. Włącz funkcję w momencie, gdy wyruszasz z punktu startowego, a wyłącz ją dokładnie wtedy, kiedy dotrzesz do celu. Po przebyciu trasy możesz odczytać wyniki – dzięki chronografowi dowiesz się, ile czasu trwało przebycie odcinka 1000 metrów, natomiast średnią prędkość łatwo odczytasz ze skali tachometrycznej.

Chcesz zmierzyć prędkość na krótszym odcinku? Nic trudnego! Postępuj tak samo jak w przypadku pomiaru na standardowej kilometrowej trasie. Gdy tachometr wskaże prędkość, musisz przeliczyć otrzymaną wartość, aby dotyczyła ona wyłącznie przebytej odległości. W tym celu określ, jaką część 1 kilometra stanowi Twoja trasa, np. 300 metrów to 3/10 kilometra. Podziel otrzymaną prędkość przez 10 – uzyskasz w ten sposób prędkość dla 1/10 kilometra, a mnożąc ją przez 3 otrzymasz swój wynik!

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając zegarek z tachymetrem?

Aby zagwarantować sobie precyzyjne pomiary, koniecznie wybierz zegarek o pewnym mechanizmie wysokiej jakości. W przypadku dodatkowych funkcji, takich jak chronograf i tachometr, mechanizm zegarka musi działać idealnie – wszystkie niedopracowane elementy mogą w uniemożliwić mu perfekcyjną i bezbłędną pracę. 

Zwróć uwagę także na to, jak wykonany jest zegarek. Czy podziałka tachometryczna została wykonana w odpowiedni sposób? Jeśli widzisz jakiekolwiek, nawet minimalne uszkodzenia czy niedopracowane szczegóły, taki czasomierz nie będzie dobrym wyborem. Stawiając na zegarek znanej marki, wybierasz jednocześnie najwyższą jakość i pewność poprawnej pracy wszystkich funkcji.

Tachymetr – zegarek sportowy, który stanie się najlepszym kompanem każdej aktywności

Już wiesz, że tachometr, pozwalający na precyzyjny pomiar prędkości, znajdziesz przede wszystkim w zegarkach sportowych. To właśnie te modele posiadają ten praktyczny dodatek, który doskonale komponuje się z innymi przystosowanymi do uprawiania sportów elementami, takimi jak: chronograf, wysoki poziom wodoszczelności czy wytrzymały pasek i szkiełko szafirowe.

Tachymetr w zegarku Citizen Eco Drive

W zegarku Citizen z serii ECO DRIVE tachometr jest tą funkcją, która sprawia, że zegarek wygląda interesująco.

Model zegarka: https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/citizen/zegarek_citizen_eco_drive_at2390-82a.html

Poza niewątpliwą funkcjonalnością sportowych czasomierzy, są one doceniane także dlatego, że interesująco się prezentują. Tachometr, obok chronografu, jest tym dodatkiem, który zdecydowanie wzbogaca wygląd zegarka. Podziałka może dodać czasomierzowi nowoczesnego i ciekawego charakteru i stać się jego dodatkową ozdobą. 

Sportowy zegarek noszony na co dzień to gwarancja modnego dodatku. Tego typu modele posiadają zazwyczaj dużą tarczę, która ozdobiona tachometrem, prezentuje się jeszcze lepiej. Połączona ze sportowym, wytrzymałym paskiem wygląda doskonale.

Tachymetr w zegarku skórzanym Lorus

Tachometr w czasomierzu na skórzanym pasku jest nieco bardziej eleganckim połączeniem. Chętnie jest wybierany przez wielu panów nawet na wyjątkowe okazje.

Model zegarka: https://happytime.com.pl/zegarki_meskie/lorus/zegarek-lorus-rm309gx9.html

Jednak tę funkcję możesz spotkać także w zegarkach, których stylistyka jest nieco bardziej klasyczna i casualowa, a niekoniecznie tak mocno sportowa. Chociaż tarcza posiada zazwyczaj dość dużo dodatków, i zdecydowanie nie jest minimalistyczna, to zestawienie jej ze skórzanymi paskami lub metalowymi bransoletami, pozwala osiągnąć naprawdę ciekawy efekt. Noszenie dodatków, w których mieszane są różne style, pozwoli Ci się wyróżnić.

Dlatego jeśli chcesz wyglądać dobrze i jednocześnie lubisz funkcjonalne dodatki, wybierając zegarek, zwróć uwagę na to, czy posiada on funkcję tachometru. Z pewnością będziesz zadowolony z dodatkowych możliwości, jakie Ci zaoferuje.

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

?action=noscript&dt=9&cid=1652

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się